MAKSUT FERYADİ - KarsHalk Ozanı
1961 yılında Arpaçay’ın Sosgert (şimdiki adı Taşdere) köyünde doğdu. Asıl adı Maksut Koca’dır. İlköğrenimi köyünde tamamladı. Olanaksızlıklar nedeniyle öğrenimini sürdüremedi.

Küçük yaşlarda müziğe ve halk şiirine ilgi duymaya başladı. İlk bağlama derslerini babasından aldı. Sonrasında ise kendini geliştirdi. Önce yöresindeki, daha sonra ise başka bölgelerdeki birçok aşıkla tanıştı ve bilgisini pekiştirdi. Ancak asıl ustası ve mahlasını veren kişi ise Sosgertli Hicrani (1899-1978) oldu. Önceleri usta malı türküler de dile getiren Feryadi, zamanla kendi türküleriyle duyulmaya başladı.

Çeşitli etkinlik ve yarışmalarda, birincilikler de olmak üzere birçok ödül aldı. Ayrıca aşıklık geleneğe ve halk şiirine ilişkin söyleşi ve konferanslar vermesi için Harward Üniversitesi tarafından ABD’ye davet edildi.

1996 yılında kurduğu Halk Ozanları Kültür Evi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Feryadi, bugüne dek 15 albüm hazırladı. Bazı şiirleri ders kitaplarına aktarıldı.

Maksut Feryadi’nin şiirlerinin bir bölümü "Sular Yandı" (2007) adıyla yayınlandı. Ayrıca Birsen Gicili tarafından "Maksut Feryadi’nin Hayatı ve Çalışmaları" (1993) adlı bir lisans tezi hazırlandı.

Kaynak: Bekir Karadeniz & Orhan Bahçıvan-Doğulu Halk Şairleri (KaraMavi, 2009)

Görüntülenme Sayısı : 173    Eklenme Tarihi : 25 Şubat 2013    Güncellenme Tarihi : 21 Nisan 2014   

Sosyal Google Plus