İbrahim YASAK - Sivas01 Ocak 1958
Edebiyatçı
Sivas’ta 1958 yılında doğdu. A.Ü. İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Kamu ve özel
sektörde çeşitli kademelerde çalıştı.

Yazı hayatına yerel ve ulusal gazetelerde muhabirlik yaparak başladı. 1983 yılında yayınlanan Gurbet Edebiyat dergisi ile nin kuruluşunda ve yayın kadrosunda yer aldı.

Sivas Hizmet Vakfı adına yayınlanan Hayat Ağacı dergisinin bir yıl süreyle editörlüğü ile Sultanşehir Dergisi’nin üç yıl yayın yönetmenliğini yaptı.
Ayrıca, İrade-i Milliye Gazetesi, Vicdan Gazetesi, Yüzyılın Manşetleri kitaplarının yayın koordinatörlüklerini yaptı.
Yerel gazeteler uzun süre köşe yazıları yazdı. Şiir, öykü ve denemeleri Gurbet, Mavera, Aylık Dergi, Muştu, Sühan, Buruciye Edebiyat gibi dergilerde yayımlandı. Sivas Valiliği Yayın Kurulu üyeliği başta olmak üzere Gurbet Yayınları, Seyran Yayınları, Buruciye Yayınları’nın yayın editörlüğü ve koordinatörlüklerini yaptı.
Buruciye Yayınları olarak Sivas Belediyesi adına 2007 yılında, yayın yönetmenliğini yaptığı dergi ve kitaplar Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yıl içerisindeki yayınlarından dolayı kamu yayıncılığı dalında ödül aldı.
Sivas tarihi ve kültürü üzerine araştırmalar yapmakta ve bu konuda çok sayıda makalesi çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmaktadır.
Eserleri: Sivas İli (Araştırma- İnceleme), Sivas Yatırları (Araştırma- İnceleme), Doğal Güzellikleriyle Sivas (Tanıtım), Yola Çıktıktan Sonra (Öykü), Aşık İsmeti Hayatı ve Şiirleri (İnceleme).

Görüntülenme Sayısı : 142    Eklenme Tarihi : 26 Şubat 2013    Güncellenme Tarihi : 26 Şubat 2013   

Sosyal Google Plus